
De Nederlandse Veteranen-anjer: een symbool van erkenning en waardering
Remember SeptemberSon en Breugel - Veteranen verdienen onze erkenning, waardering en zorg. Dit is vastgelegd in de Veteranenwet en wordt breed gedragen in de Nederlandse samenleving. Toch is er nog werk aan de winkel als het gaat om de zichtbaarheid van die waardering. Hans van Haalen, voormalig opperwachtmeester en Bosnië-veteraan, heeft zich dit ter harte genomen en werkt samen met zijn team aan een bijzonder project: de introductie van de witte anjer voor op de auto.
Redactie: Cindy van den Boogaard
Van Haalen is een man die, ondanks zijn pensioen, trouw is gebleven aan zijn Regiment Huzaren van Sytzama. Gedreven door de wens om de erkenning van veteranen in Nederland te versterken, heeft hij zich laten inspireren door het succes van de Britse ‘poppy’, de klaproos die in het Verenigd Koninkrijk symbool staat voor respect en herinnering aan gesneuvelde soldaten.
In Nederland heeft de witte anjer een vergelijkbare betekenis. Dit symbool, dat zijn oorsprong vindt in de verzetsdaden in juni 1940 tijdens de bezetting door nazi-Duitsland, staat sinds 2005 centraal bij de Nationale Veteranendag. De witte anjer staat voor verzet, erkenning en waardering voor veteranen, maar Van Haalen vindt dat het symbool nog niet de aandacht krijgt die het verdient.
“De 675.000 Nederlandse militairen die sinds 1940 bereid waren hun leven te riskeren voor onze vrijheid, verdienen meer zichtbaarheid in onze samenleving”, aldus Van Haalen. Daarom heeft hij een herkenbare witte anjer laten maken die vanaf mei 2024 beschikbaar is. Deze Nederlandse ‘Auto Anjer’, vergelijkbaar met de Engelse ‘Car Poppy’, is bedoeld om zichtbaar te worden gedragen op auto’s, motoren, fietsen, of andere objecten. Zo kan iedereen laten zien dat zij onze veteranen waarderen.
Van Haalen hoopt dat deze witte anjer zal bijdragen aan een bredere erkenning van de inzet van veteranen en militairen in Nederland. “Door massaal de witte anjer te dragen of te voeren, kunnen we als samenleving een krachtig statement maken”, zegt hij. Het is zijn ambitie om de dagen tijdens Remember September Nederland te laten bloeien van witte anjers, als een zichtbaar teken van dankbaarheid en respect voor degenen die voor onze vrijheid hebben gestreden. Van Haalen zal zeker proberen op 14 en 15 september een paar uur aanwezig te zijn op Camp Liberty in Son.
Voor meer informatie of om een Nederlandse Auto Anjer te reserveren kijk op www.veteranenanjer.nl of neem contact op met Hans van Haalen via info@veteranenanjer.nl.

