
Huisarts kan niet meer zonder praktijkondersteuner
Medisch Centrum de Linden bestaat uit 4 huisartsenpraktijken en is gevestigd aan het 17 Septemberplein in Son met een dependance in de van Gentlaan te Breugel. Het Medisch Centrum heeft een verzorgingsgebied van ca. 16.000 mensen. Sinds het ontstaan van dit lokale Gezondheidsentrum in 2005, hebben diverse ontwikkelingen in de huisartsenzorg plaatsgevonden. Met name op het gebied van chronische zorg, geestelijke zorg en de zorg voor de oudere kwetsbare patiënt hebben grote veranderingen plaats gevonden. De praktijkondersteuners van Medisch Centrum de Linden dragen daar hun steentje aan bij.
Door: Arjen Strik
Reden voor de MooiSon&BreugelKrant om eens met ze in gesprek te gaan en duidelijkheid te krijgen over het hoe en waarom van deze functie. We zitten om tafel met Hester van Traa (GGZ), Joyce de Visser (GGZ), Carola Allon (chronische zorg / ouderenzorg ) en Kim Rijkers (chronische zorg).
Waarom een praktijkondersteuner?
De dames vullen elkaar aan: "De huisartsenzorg in Nederland is sterk in beweging. "Met het steeds ouder worden van de bevolking, een verandering in het zorgstelsel, een toename van complexe zorg, zowel lichamelijk als geestelijk is het nodig de zorg anders te organiseren. Om de zorg zo goed mogelijk aan te laten sluiten op de behoefte van de patiënt , is de functie van praktijkondersteuner (POH) in het leven geroepen. De praktijkondersteuner biedt ondersteuning aan de huisarts, maar veel belangrijker nog is de ondersteuning aan de patiënt.
Wat doet een praktijkondersteuner precies?
De praktijkondersteuners houden zich bezig met de zorg voor chronisch zieken, te denken valt aan de zorg rondom Diabetes, Astma, COPD en Hart- en Vaatziekten. Ook de zorg voor de kwetsbare ouderen wordt door de praktijkondersteuner begeleid. Doordat mensen steeds langer thuis wonen , is méér en andere zorg nodig. Deze zorg is erg complex en door de inzet van de praktijkondersteuner kan deze beter geregisseerd worden. De praktijkondersteuner GGZ , als voorbeeld, begeleidt, ondersteunt en behandelt indien mogelijk psychische en psychosociale klachten. Denk hierbij aan depressie, angst, rouw, (over)spanningsklachten. Hierdoor kan er laagdrempelig hulp geboden worden in de vertrouwde omgeving van de eigen huisartsenpraktijk.
De praktijkondersteuner werkt volgens de richtlijnen van de NHG (Nederlands Huisasrten Genootschap) naast de huisarts. De samenwerking met de huisarts is intensief omdat deze te allen tijde eindverantwoordelijk is voor de geboden zorg.
De POH heeft regelmatig contact met de patiënt . Ze begeleidt het ziekteproces, geeft voorlichting en ondersteunt de patiënt waar nodig. Doordat er meer tijd wordt gereserveerd bij de praktijkondersteuner, is het mogelijk om meer aandacht te hebben voor de persoonijke problematiek en leefomstandigheden.
Voor de huisarts is het fijn dat de POH wat taken overneemt. en ervaren deze verdeling van zorg over het algemeen als prettig. Patiënten vertellen dat ook, omdat we ze nu de aandacht en zorg kunnen geven die ze nodig hebben.
Goedkoper en dichtbij
Enthousiast vervolgen ze hun verhaal:"We hebben een achtergrond als verpleegkundige, doktersassistente of SPH. We hebben allemaal de tweejarige HBO-opleiding voor praktijkondersteuning gevolgd.
Naar een POH gaan heeft een aantal voordelen: Door de ontwikkelingen in de gezondheidszorg werken we volgens een aantal zorgprogramma's waarbij de samenwerking met diverse hulpverleners in de regio goed is geregeld. Hierdoor kunnen we snel doorverwijzen en is snel overleg mogelijk. De zorg wordt hierdoor goedkoper en efficiënter. De lage drempel naar de POH zorgt voor een grotere patiënttevredenheid.
"Kortom naast de patiënt kan de huisarts ook niet meer zonder Praktijkondersteuner."
Inwoners Son en Breugel supporten intocht Sinterklaas
met oude föhn of spaarlamp
Inzamelstichting Wecycle stimuleert inleveren kleine apparaten en lampen
Inwoners van de gemeente Son en Breugel die vanaf vrijdag 28 april afgedankte elektrische apparaten of spaarlampen (e-waste) inleveren op hun milieustraat, kunnen daarmee de lokale intocht van Sinterklaas ondersteunen. Hoe meer zij inleveren, hoe groter de kans dat de intocht hiervoor een sponsorcheque van €1.000,- van Wecycle ontvangt. De inleveraars zelf maken kans op een nieuw apparaat. Wecycle organiseert de inzameling en recycling van e-waste in Nederland.
Wie op de gemeentelijke milieustraat e-waste inlevert, kan ter plekke met een smartphone inchecken op de Wecycle-actiesite. GPS (Global Positioning System) stelt vast of de inwoner echt op de milieustraat is. Vervolgens kan de inwoner punten scoren voor het lokale goede doel. De 25 gemeenten met de meeste punten per inwoner, ontvangen van Wecycle een sponsorcheque van €1.000,- voor het goede doel. De actie loopt tot en met 31 augustus. Meer informatie: wecycle.nl/inleveren.
Meer recycling kleine apparaten en lampen
Doel van de actie, die Wecycle met maar liefst 317 gemeenten houdt, is het inleveren te stimuleren van afgedankte kleine elektrische apparaten (bijvoorbeeld föhn, mobiele telefoon, magnetron, (spel)computer, stofzuiger, printer, boormachine, mixer) en spaarlampen op de gemeentelijke milieustraat. Mensen vergeten vaak klein e-waste mee te nemen bij het bezoek aan hun milieustraat (bijvoorbeeld bij het wegbrengen van oude spullen, klusafval of een oude wasmachine) of ze gooien het weg. Daarmee gaat het verloren voor recycling.
Hergebruik grondstoffen, minder CO2
De gemeente werkt al jaren samen met Wecycle. Via Wecycle krijgt het ingeleverd e-waste een nuttige toepassing van 97 procent. Dit betekent dat uit 1.000 kilo oude apparaten en lampen 800 kilo nieuwe grondstoffen wordt teruggewonnen en 170 kilo wordt ingezet als secundaire brandstof. Daarnaast zorgt Wecycle ervoor dat schadelijke stoffen niet terechtkomen in het milieu en dat de uitstoot van CO2 wordt vermeden.
Over Wecycle
Wij zijn de stichting zonder winstoogmerk die in Nederland de inzameling en recycling van e-waste regelt. Dankzij onze inspanningen krijgen de materialen uit afgedankte elektrische apparaten en energiezuinige lampen een nieuw leven. Hiervoor werken we samen met 317 gemeenten, 8.500 winkels, 1.000 installatiebedrijven, 70 kringloopbedrijven, 170 kinderboerderijen, 2.000 scholen en heel veel consumenten.
In onze Wecycle Service Centers verbinden we de circulaire met de sociale economie. Door apparaten te sorteren en demonteren, geven we mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt perspectief op een reguliere baan.
Wij garanderen een optimale recycling met de modernste technieken. Grondstoffen voor nieuwe producten halen we uit oude producten. Zo hoeven we minder 'nieuwe' grondstoffen uit de natuur te halen. Schadelijke stoffen komen niet in het milieu terecht. De uitstoot van CO2 wordt vermeden. We voorkomen dat apparaten in de illegale export belanden. Daar zetten we ons dagelijks met hart en ziel voor in.
