Informatiebijeenkomst Centrumvisie druk bezocht
Een sfeervol, levendig en groen dorpshart, waar wat te beleven is! Dat is het doel van de aanpassing van het centrum van Son. Hiervoor is door de gemeente de Centrumvisie ontwikkeld. Voor de zomer zijn er drie scenario’s besproken met bewoners, ondernemers en andere belanghebbenden. Op basis van reacties en opmerkingen is er één concept-Centrumvisie gemaakt, die afgelopen woensdag in het Dommelhuis werd gepresenteerd. De belangstelling was groot.
Redactie: Marc van Beek
Auto te gast
De bedoeling is dat het centrum van Son aantrekkelijk wordt voor fietsers en voetgangers en de auto een ondergeschikte rol krijgt. Toch wordt de auto niet helemaal verbannen uit het centrum. De Nieuwstraat is nu een drukke verkeersader, die het centrum in tweeën splitst. Door de auto minder ruimte te geven en de parkeergelegenheden naar de randen van het centrum te verplaatsen, moet de auto een minder prominente rol krijgen. Ook maakt de Nieuwstraat in deze visie een slingerbeweging, wat het verkeer moet afremmen. Dat was vroeger ook al zo, voordat in de zestiger jaren van de vorige eeuw een deel van het centrum werd afgebroken om een zo recht mogelijke weg door het dorp te creëren.
Nieuwe bebouwing
Naast de rol van de auto zijn er in deze concept-Centrumvisie verschillende plekken aangewezen waar op gemeentegrond gebouwd kan worden. De tijdelijke parkeerplaats naast het Dommelhuis, achter het oude Vestzaktheater en bij de ingang van Park Vroonhoven (locatie Torenstraat) zijn daarvoor ingetekend. Hierdoor wordt het Kerkplein meer omsloten door bebouwing, waardoor het plein beter afgebakend wordt en de toegang aantrekkelijker moet worden. Daarnaast kan er een extra laag gebouwd worden op de gebouwen rond het Raadhuisplein en aan de Nieuwstraat. De twee pleinen krijgen daarnaast een duidelijke functie: het Raadhuisplein als horecaplein met veel groen en terrassen, het Kerkplein voor evenementen en levendigheid, met ook veel groen en speelmogelijkheden voor kinderen, waardoor er een prettige plek ontstaat om te verblijven.
"Op de informatieavond werd duidelijk dat het belangrijkste punt van zorg de auto blijft"
Groene as en watermanagement
Ook Park Vroonhoven wordt in deze visie opgeknapt, opnieuw ingericht en meer verbonden met het Kerkplein en Raadhuisplein, waardoor er vanuit het Raadhuisplein een mooi zicht ontstaat op het park en het Dommeldal. Verder moet er een fietsroute richting Breugel komen, waar een nieuwe brug voor wordt gebouwd. En ook de Nieuwstraat krijgt een veel groener uiterlijk, met groenstroken en zogenaamde wadi’s, om regenwater op te vangen. Daarnaast wordt, om verdroging of wateroverlast te voorkomen, het regenwater langer vastgehouden op de hogere delen van het centrum. Het regenwater heeft dan langere tijd om de bodem in te zakken, wat helpt tegen verdroging van de bodem. Bij piekbelasting kan het water vertraagd afgevoerd worden naar de Dommel en daarmee de lagere delen ontlasten.
Inspraak en bezwaren
Er werd tijdens de informatiebijeenkomst benadrukt dat dit slechts een visie is en geen definitief plan. Ook nu kan er weer gereageerd worden door eerdergenoemde partijen, waarna de Centrumvisie eind van dit jaar wordt afgerond. Reageren kan ook nog via de website van de gemeente, waar de Centrumvisie gedetailleerder wordt toegelicht. De komende jaren zal deze visie als basis dienen voor concrete plannen, waar dan ook weer bewoners en ondernemers bij betrokken worden. Op de informatieavond werd duidelijk dat het belangrijkste punt van zorg de auto blijft. Worden straten rond het centrum niet te druk als het autoverkeer andere routes gaat kiezen? Is mijn winkel nog wel voldoende bereikbaar als auto’s geweerd worden uit het centrum? En de belangrijkste vraag: wie gaat dit betalen in een gemeente waar bezuinigd moet worden? Er blijft dus voldoende stof om over na te denken. We gaan zien hoe het centrum van Son en Breugel zich de komende jaren gaat ontwikkelen.