Film: Een echte Vermeer
Film: Een echte Vermeer Foto: Ingezonden

Ars Longa draait film ‘Een echte Vermeer’

Algemeen

Son en Breugel - Ars Longa viert dit jaar haar 25-jarig bestaan, dit voorjaar o.a. met drie films waarin de camera gericht wordt op een kunstenaar, zijn kunst en zijn leven, met als thema ‘Kunst achter de lens’. Elk van deze films vertelt een boeiend en levendig verhaal van een kunstenaar en bevat zelf schilderachtig-schone passages in de stijl van de kunstenaar.

Na heel goed bezochte films over Caravaggio en Modigliani zet ook de laatste film ‘Een echte Vermeer’ een meesterschilder in de spotlights, maar wel een die zijn techniek gebruikte om anderen te kopiëren.

De getalenteerde schilder Han van Meegeren is een rebel in de kunst van de jaren twintig. Hij wordt halsoverkop verliefd op Jolanka, de vrouw van Bredius, de belangrijkste kunstcriticus van het land. Bredius maakt de carrière van Van Meegeren kapot. Die zweert wraak en stelt zich tot doel een perfecte ‘Vermeer’ te scheppen en die als echt te laten erkennen. 

Han van Meegeren wordt na de Tweede Wereldoorlog gearresteerd wegens collaboratie met de Duitse bezetter. Hij heeft onder meer een kostbaar schilderij van Johannes Vermeer aan Hermann Göring verkocht. Van Meegeren verdedigt zich door te zeggen dat de door hem verkochte oude meesters eigenhandige vervalsingen zijn. In één moeite door verklaart hij de maker te zijn van De Emmaüsgangers, een schilderij van Johannes Vermeer dat museum Boijmans van Beuningen in 1937 heeft verworven. Hij mag in gevangenschap een vervalsing schilderen om zijn beweringen kracht bij te zetten. In de publieke opinie verandert hij nu in een kwajongen die nazi’s én zelfingenomen kunstexperts bij de neus heeft genomen. Van Meegeren wordt tot één jaar cel veroordeeld en overlijdt in 1947 in de gevangenis. De reputatie van Abraham Bredius, de man die De Emmaüsgangers als meesterwerk had bejubeld, is onherstelbaar beschadigd.

De film draait op woensdag 19 februari om 20.00 uur in het Dommelhuis en zal worden voorafgegaan door een korte inleiding door MarieAnne van Gestel. Toegang: Ars Longa-leden € 3,-, niet-leden € 5,-.

Mail ons!
Heb je een foutje gezien of heb je een opmerking over dit artikel?
Neem dan contact met ons op: redactie@demooisonenbreugelkrant.nl


Deel dit artikel: