
Luchtvervuiling wordt binnenkort nóg beter gemeten
AlgemeenSon en Breugel - Sinds afgelopen maart reed de meetauto van de universiteit van Utrecht in Son en Breugel, Eindhoven en Waalre om de luchtkwaliteit te meten. In maart 2027 starten onderzoekers van de Radboud Universiteit Nijmegen een verdiepend onderzoek. Doel van het onderzoek: zoeken naar de herkomst van vervuiling.
Vanaf 2000 heeft onze regio een uitgebreid netwerk van ‘snuffelpalen’ die de luchtkwaliteit meten. Deze plekken kregen dit jaar versterking van een elektrische meetauto die in Son en Breugel, Eindhoven en Waalre rond reed. Wat opviel was een hogere concentratie fijnstof in Son en Breugel. “Hoe dat zit, weten we niet”, benadrukt Jules Kerkhoff, onderzoeker aan de Universiteit Utrecht. “Dat verdient meer onderzoek.”
De resultaten van het onderzoek worden vergeleken met die van het bestaande netwerk. Daarnaast start in maart 2027 ook nog verdiepend onderzoek. Marleen Huisman en Roderik Krebbers van de Radboud Universiteit Nijmegen gaan met hun bestelbus op pad. In de bus bouwden ze onder meer een chemische stofzuiger en een laser. Daarmee kunnen ze op molecuulniveau stoffen meten die met de bestaande netwerken gemist worden. Zo gaan ze op zoek naar de ‘vingerafdruk’ van bepaalde stoffen. De bus met deze nieuwe technologie gaat direct achter de elektrische meetauto aanrijden.
