
Raad steunt omgevingsplan Breeakker-Noord, maar wil meer zekerheid voor bewoners
AlgemeenSon en Breugel - De onrust onder bewoners van de wijk Breeakker-Noord in Son en Breugel blijft groot. Eerder spraken huurders al boos en teleurgesteld in tijdens een politieke avond. Afgelopen donderdag liepen zij, samen met andere wijkbewoners, voorafgaand aan een nieuwe politieke bijeenkomst in een protestmars naar het gemeentehuis. Veel bewoners vrezen hun woning te verliezen door de plannen van de gemeente en zijn bang voor mogelijke sloop van hun geliefde buurt.
Redactie: Adrie Neervoort
Tijdens de aansluitende vergadering ging de gemeenteraad in debat over het toepassen van een gewijzigd omgevingsplan in opvolging van het voorkeursrecht op Breeakker-Noord. Volgens een meerderheid van de raad is het voorkeursrecht en het gewijzigde omgevingsplan het juiste instrument om als gemeente regie te houden over de toekomstige ontwikkeling van de wijk. Tegelijkertijd werd duidelijk dat het besluit veel heeft losgemaakt. Meer dan twintig insprekers lieten een week eerder hun zorgen en gevoelens horen, wat ook binnen de raad indruk heeft gemaakt. Meerdere fracties uitten stevige zelfkritiek over de manier waarop het proces tot nu toe is verlopen.
CDA-raadslid Mireille Bonnier stelde dat de beeldvorming rond Breeakker-Noord onvoldoende is geweest. “Beeldvorming vindt niet alleen plaats in de raadzaal, maar ook daarbuiten. Dat is onvoldoende onderkend”, zei zij. Volgens Bonnier gaat het nadrukkelijk om een ontwikkelrichting en niet om een vaststaand plan. Het stedenbouwkundig plan moet nog worden uitgewerkt en aantallen woningen kunnen nog wijzigen. Vertrouwen is volgens haar het sleutelwoord. Duidelijke uitgangspunten en het benoemen van zekerheden zijn noodzakelijk om dat vertrouwen te herstellen.
Ook andere raadsleden benadrukten dat bewoners beter betrokken moeten worden bij de verdere uitwerking van de plannen. Er werd gepleit voor een vast aanspreekpunt in de wijk en voor terughoudendheid bij woningen die recent zijn gerenoveerd. Het herstellen van vertrouwen bij bewoners werd door meerdere partijen als een gezamenlijke verantwoordelijkheid van de raad gezien.
Remco Heeren (DorpsVisie) erkende dat onvoldoende is uitgelegd waarom het voorkeursrecht is toegepast en wat de gemeente ermee wil bereiken. Tegelijkertijd waarschuwde hij voor de gevolgen als de gemeente geen regie houdt. Zonder ingrijpen dreigt volgens hem het verdwijnen van sociale huur en middenhuur, zeker als Woonbedrijf woningen verkoopt aan marktpartijen.
Niet iedereen deelt dat doemscenario. Martien Merks (VVD) noemde de schets te negatief en twijfelt of het voorkeursrecht wel de juiste weg is. Ook Monique van Zwieten van Zij aan Zet benadrukte dat regie alleen acceptabel is als er harde garanties komen voor bewoners. “Het gaat niet om een huis, maar om het thuis van mensen”, stelde zij.
Er werd gepleit voor een vast aanspreekpunt in de wijk
Albert-Jan Pomper (GroenLinks/PvdA) wees op de grote woningnood in Son en Breugel. De wachttijd voor een sociale huurwoning bedraagt negen jaar en betaalbare koopwoningen zijn schaars. Volgens de partij kan behoud van betaalbare woningen samengaan met het behoud van het groene karakter van de wijk.
Ook wethouder De Jong erkende dat de gemeente bewoners onvoldoende heeft meegenomen in de visie op herontwikkeling. Hij benadrukte dat er nog geen definitief plan ligt en dat niemand in de kou zal worden gezet. Het voorkeursrecht is volgens hem juist bedoeld om ongewenste ontwikkelingen door derden te voorkomen. De raad ziet het mogelijke besluit als het begin van een vervolgproces waarin vertrouwen, duidelijkheid en garanties centraal moeten staan.













