Vijf van de zeven Canadese afstammelingen van Brabantse bodem vóór Sonniuswijk 78. Tweede van links is Katie McBride, die haar Sonse ‘roots’ heeft ontdekt
Vijf van de zeven Canadese afstammelingen van Brabantse bodem vóór Sonniuswijk 78. Tweede van links is Katie McBride, die haar Sonse ‘roots’ heeft ontdekt Foto: Erfgoedvereniging Son en Breugel

Internationale belangstelling voor onze geschiedenis

Algemeen

Son en Breugel - Je maakt wat mee als Erfgoedvereniging. Zo sta je in het Vestzaktheater te beweren dat Pieter Bruegel toch uit Breugel afkomstig was tegenover een team dat zeker zegt te weten dat Grote Brogel de beste kaarten daarvoor heeft. Internationale belangstelling dus en dat tweemaal in één week, want afgelopen zaterdag ontvingen we gasten uit Orlando in Florida en St. Thomas in Canada.

Gastredacteur: Henk Hutten

Zij hadden enkele weken geleden informatie gevraagd bij de Erfgoedvereniging. Een krantenartikel uit 2005 uit het ED stuurden ze mee, waarin een uitgebreid verhaal stond over de ontginning van de Sonse heide, honderd jaar geleden, met foto’s van Willem van den Berg en zijn vrouw Lien Geerts, die wellicht nog familie waren. Wisten wij misschien meer?

Dat was niet aan dovemansoren gericht. In 2005 kwam er een lijvig boekwerk uit over de familiegeschiedenis van de nazaten van Willem en Lien. Hoe zij in Son terechtkwamen na de verwoesting van hun boerderij in de plaats Zeeland (bij Uden) door een windhoos die grote gevolgen had. In ieder geval verhuisden Willem en Lien naar Son, waar zij in 1927 tachtig hectare min of meer woeste grond gingen bewerken. Hun huizen zijn er nog. Ze hebben de luchtlandingen in september 1944 meegemaakt en van de nazaten is er nog veel te vertellen.

Leonard, een zoon van Willem en Lien, emigreerde samen met zijn vrouw Kee van Dijk en hun zeven kinderen in 1947 naar Canada. Contacten met Son en Breugel bleven bestaan. Gelukkig was er Hans van den Heuvel, een aangetrouwd familielid, die samen met familieleden de familiegeschiedenis al had weten vast te leggen. Dat resulteerde in 2005 in een prachtige familiekroniek. Een exemplaar van dat boek werd aan de Erfgoedvereniging geschonken door Gerard Swinkels, een van de familieleden.


Willem van den Berg - Erfgoedvereniging Son en Breugel

Het beantwoorden van de vragen uit Canada en Amerika werd dus een ‘makkie’: Gerard wist een antwoord op elke vraag en Jos Berndsen, die aangetrouwde familie is, kon het aanvullen. “Afgelopen zaterdag ontvingen we de gasten in De Zwaan en brachten we een bezoekje aan het kerkhof naast de toren, waar Willem en Lien begraven liggen. We hebben hen ook nog onze heemkamer laten zien (“amazing”) en reden daarna naar de Sonniuswijk.”

Over de A50 stonden ze even stil bij het bevrijdingsmonumentje. Hier hadden ze een prachtig uitzicht over het gebied waar in september 1944 de luchtlandingen hadden plaatsgevonden. Daarna reden ze door naar de manege van de familie Van Diest aan Sonniuswijk 35 en maakten ze daar een praatje met Bert; deze boerderij was gebouwd door Willem en Lien in 1927. Daarna bezochten ze Sonniuswijk 78, welke boerderij ook door Willem en Lien gebouwd was in 1931. Als laatste gingen ze naar museum Bevrijdende Vleugels waar ze afscheid van elkaar namen. Als blijvende herinnering aan hun bezoek aan Son en Breugel kregen zij twee exemplaren van de familiegeschiedenis van de familie Van den Berg en een fotoboek van Son en Breugel mee.


Bevrijdingsmonument A50 - Erfgoedvereniging Son en Breugel

“We zijn al uitgenodigd in betere tijden. De Erfgoedvereniging Son en Breugel staat nu op de kaart, maar nog belangrijker voor ons is de ervaring dat mensen hun eigen geschiedenis willen kennen en daar emoties bij kunnen voelen. Daar worden ook wij blij van.”

Willem van den Berg
Bevrijdingsmonument A50

Mail ons!
Heb je een foutje gezien of heb je een opmerking over dit artikel?
Neem dan contact met ons op: redactie@demooisonenbreugelkrant.nl


Deel dit artikel: